Informacje ogólne

Płyta szkoleniowa w ODTJ Sieradz jest przystosowana dla samochodów osobowych oraz motocykli. Na terenie Ośrodka znajduje się również budynek szkoleniowy z salą wykładową, wyposażoną w sprzęt multimedialny umożliwiającą prowadzenie zajęć teoretycznych. Plac szkoleniowy posiada system oświetlenia co pozwala prowadzić szkolenia także po zmroku a teren posiada właściwą infrastrukturę związaną ze strefami bezpieczeństwa, pozwalającą na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń. Do dyspozycji kursantów są również takie urządzenia jak NARKOgogle, ALKOgogle oraz symulator dachowania i symulator zderzeń.

Płyta szkoleniowa posiada trzy moduły treningowe:

Moduł treningowy nr 1

Składa się z urządzenia typu szarpak destabilizującego tor jazdy, służącego do prowokowania poślizgu nadsterownego oraz nawadnianej płyty poślizgowej o długości blisko 100 metrów i systemu kurtyn wodnych (usytuowanych w trzech rzędach). Zajęcia z wykorzystaniem szarpaka to jedna z większych atrakcji toru.

Podczas zajęć prowadzony jest elektroniczny dwustrefowy pomiar prędkości – w pierwszej strefie mierzona jest prędkość najazdu na szarpak, w drugiej – prędkość samochodu na wysokości drugiego rzędu kurtyn. W zależności od poziomu szkolonej grupy dopasowuje się energię poślizgu oraz czas „otwarcia” kurtyn wodnych.

Moduł treningowy nr 1 pozwala na prowadzenie zaawansowanych ćwiczeń z zakresu opanowywania poślizgu nadsterownego. Korzystając z systemu kurtyn wodnych możliwe jest trenowanie opanowania balansu samochodu podczas szybkich skrętów na śliskiej nawierzchni. Uruchamiając kurtyny wodne w losowej kolejności symuluje się przeszkody, które należy ominąć lub przed którymi należy wyhamować pojazd.

Kształcone umiejętności:

 • Ćwiczenia prawidłowego zachowania po utracie przyczepności kół
 • Omijanie przeszkód na suchej i mokrej nawierzchni (bez oraz z wykorzystaniem systemu ABS)
 • Slalom na płycie poślizgowej (na prostej)
 • Ćwiczenia manewrów awaryjnych na nawierzchni o zmiennej przyczepności
 • Hamowanie awaryjne na prostej (bez oraz z wykorzystaniem systemu ABS)

Moduł treningowy nr 2

To wycinek pierścienia 120 st. Zakręt na wzniesieniu z nawadnianą płytą poślizgową, wyposażoną w zraszacze rozmieszczone na całej długości oraz kurtyny wodne. Zajęcia prowadzone na pierścieniu poślizgowym związane są bezpośrednio z problematyką poślizgu. Trenowane są głównie reakcje na pojawiający się poślizg podsterowny (przednionapędowe samochody osobowe). Podczas zajęć uruchamiane są kurtyny wodne w przypadkowej kolejności, które należy ominąć a cała powierzchnia kręgu jest stale nawadniana, żeby zapewnić odpowiednią „śliskość” torów.

 • Jazda po pierścieniu poślizgowym i wyprowadzanie pojazdu z poślizgu nadsterownego
 • Jazdę po pierścieniu poślizgowym i wyprowadzanie pojazdu z poślizgu podsterownego
 • Slalom na płycie poślizgowej (na łuku)
 • Hamowanie awaryjne na łuku
 • Ćwiczenia z jazdy szosowej (wykonywanie manewrów skrętu szosowego, manewrowego, awaryjnego

Moduł treningowy nr 3

To tor ziemny dla motorów. Kierowcy motocykli mogą na nim trenować większość „motocyklowych” manewrów (technikę skrętu, hamowanie, omijanie przeszkód, etc.).

Plac manewrowy kat. A

Plac manewrowy dla pojazdów kategorii A, składa się z dwóch części ;
– prostokątnej o wymiarach: 45 m x 25 m
– podłużnej o wymiarach: 160 m x 10 m
Plac jest przeznaczony do przeprowadzania części egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii A

Plan obiektu:

 1. Budynek szkoleniowo-administracyjny
 2. Plac manewrowy kat. A
 3. Płyta poślizgowa okrągła nawadniana z kurtynami wodnymi
 4. Wzniesienie 10 stopni na zakręcie
 5. Płyta poślizgowa prostokątna nawadniana z kurtynami wodnymi
 6. Szarpak
 7. Tor manewrowy ziemny